Přednáška klinické psycholožky Dr. Daniely Kantorové působící na Wright Institute v Berkeley v USA se uskuteční v rámci projektu „Smart technologie pro zvyšování kvality života ve městech a regionech“.

Spojené státy americké dnes vězní více než dva milióny lidí, převážně afroamerického a hispánského původu. Mnozí tento systém hromadného věznění chápou jako další fázi rasového útlaku, navazující na segregaci a otrokářství. Vývoj neurověd, z nichž vychází nové technologie dohledu a kontroly občanů, přináší mnoho otázek, zda se nejedná o další modernizovanou podobu útlaku navazující a podporující ty předchozí. Přednáška se bude zabývat otázkami, zda nové technologie v sobě mají zabudované rasové předsudky, jakým způsobem by mohly ještě dále rozšířit hromadné věznění v USA, a co to všechno znamená pro všechny, kteří usilují o reformy i radikální změnu vězeňského systému v USA.
MEDAILONEK PŘEDNÁŠEJÍCÍ: Daniela Kantorová získala doktorát v klinické psychologii na Wright Institute v Berkeley, kde v současnosti také pracuje a řídí program klinické praxe „Contra Costa High Schools“, kde se doktorandi učí poskytovat psychoterapii zaměřenou na psychologické trauma studentům středních škol. Dr. Kantorová také působí jako konzultantka a supervizorka pro „Wright Institute Sanctuary Project“, který školí doktorandy k přípravě psychologických posudků doplňujících žádosti o azyl. Dr. Kantorová učí kurzy o psychologickém traumatu, psychobiologii, a advokacii ve vězeňském systému. K jejím zájmům patří komunitní organizování proti rasismu, a budování spolupráce mezi pracovníky z oblasti duševního zdraví a aktivistickými organizacemi. Dr. Kantorová byla zvolená prezidentkou organizace „Psychologists for Social Responsibility“ pro rok 2020, a je členkou řídícího výboru organizace „Anti Police-Terror Project“. Ve volném čase ráda píše poezii a věnuje se fotografii.